ГЮНТЕР ФЕРХОЙГЕН: След като нещата се успокоят, разумни хора ще седнат заедно и ще говорят...

ГЮНТЕР ФЕРХОЙГЕН: След като нещата се успокоят, разумни хора ще седнат заедно и ще говорят...

28.03.2003
gunter_verheugen

Господин Ферхойген, мислите ли, че Европа и Америка ще преодолеят различията си?
 
Естествено, след като нещата се успокоят, разумни хора ще седнат заедно и ще говорят за това как да се развият трансатлантическите връзки и как да се преодолее унилатерализмът и как да се избегне той като господстващ принцип в световната политика.
Да, но в момента господства лошото настроение.
Да, но сега.
Колко мислите, че ще продължи то?
Никой не знае това. Аз не съм пророк и не знам колко ще продължи войната, а също така не знам какви ще са политическите последици от тази война. Но аз знам, че рано или късно, но по-скоро по-рано, отколкото по-късно, ще бъде необходимо трансатлантическите отношения да бъдат подобрени.
Получи се така, че имаме нова география - първо имаше Централна, после Източна, след това Югоизточна Европа, сега пък има стара и нова Европа. Какво мислите за това?
Мисля, че е много неисторично, мисля, че е късогледство. Това са само думи, но не смисъла на одухотворени думи.

Да, обаче много европейски политици казаха нещо за Източна Европа и тяхното поведение. Вземате ли това насериозно?

Естествено, че го приемам сериозно. Казах в Европейския парламент, че ние не можем да дефинираме проевропейското като антиамериканско, както не можем да дефинираме проамериканското като антиевропейско. Съвсем нормално е Европейският съюз да има добри, конструктивни и стабилни връзки със Съединените щати. Няма никакъв проблем в това страна като България да поддържа тесни връзки със страна като Съединените щати и същевременно да стане член на Европейския съюз. И двете неща могат да са полезни.

Значи не е възможно Испания да прави грешка, а България и Румъния да правят огромна грешка?
Не приемам цялата тази дискусия, също така не намирам, че тези, които критикуват политиката на правителството Буш, са антиамерикански настроени. Те със сигурност не са антиамерикански настроени, въпреки че остро критикуват тази политика. И обратното, не е необходимо да си проамерикански настроен, когато безкритично следваш тази политика на това правителство, изобщо мисля, че тази дискусия е безпредметна.

Значи, напред към политическия диалог?

Това е правилното.






Copyright © 2024 SIVASS CONSULTING LTD. All rights reserved.